Szantaż emocjonalny. Jak z nim wygrać? Polskie Radio Czwórka Strefa Prywatna

Szantaż emocjonalny. Jak z nim wygrać?  Polskie Radio Czwórka Strefa Prywatna

Szantaż emocjonalny zdarza się w związkach, ale nie tylko. Szantażować mogą rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i dzieci. To ludzie, z którymi łączą nas bliskie relacje.

Szantażysta robi wszystko by osiągnąć swoje cele, wpędzając innych w poczucie winy. – Szantaż emocjonalny to sytuacja, w której jedna z osób np. w związku, czy w relacjach rodzinnych, a nawet koleżeńskich czy zawodowych, stara się wymusić swoją wolę na drugiej, wywiera presję, nie licząc się z oporem i nie zastanawiając nad konsekwencjami – tłumaczyła psycholog dr Elżbieta Zubrzycka. – Potem następuje rozluźnienie atmosfery, które trwa aż do kolejnej konfliktowej sytuacji. A ta na pewno nastąpi.

Nie każdy daje się szantażować, a – jak podkreślała ekspertka – by ulec takiej presji trzeba mieć określone predyspozycje. Jakie?

A jakie cechy mają ludzie odporni na emocjonalny szantaż? To także tłumaczyła w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem. Mówiła też m.in., o czterech typach szantażystów, m.in. ludziach, którzy „strzelają fochy”, i o tym, jak może skończyć się taka gra na emocjach i jak radzić sobie z emocjonalnym szantażystą. Mówiła też, czy dla dobra rodziny bądź związku warto trwać w takim układzie.

 

„Szantażując drugą osobę emocjonalnie nie bierzemy pod uwagę jej uczuć. Nie chcemy znać przyczyn, dla których nie chce ona czegoś zrobić. Liczy się wyłącznie nasza wola” E.Z.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.