Jak powstała książka Sekrety Michała?

W trakcie wykładów w Olsztynie podeszła do mnie miła pani, która powiedziała, że jest fanką pisanych przeze mnie książek dla dzieci. Co tu owijać w bawełnę, zrobiło mi się bardzo miło.

Po czym okazało się, że pani jest nauczycielką, a na lekcjach etyki od lat czyta z uczniami jedną z moich książek. Uważa, że każdy pedagog i każdy rodzic powinien ją przeczytać, bo tak wiele można się z niej nauczyć i uniknąć popełniania błędów. Która to książka?

Trudno uwierzyć, ale po 10 latach zapomina się napisane przez siebie teksty. W domu przeczytałam książkę ponownie i uznałam, że rzeczywiście jest poruszająca, skoro dwa razy się nad nią spłakałam…

Przypomniała mi się prawdziwa historia chłopca, który jest jej głównym bohaterem. Wiele lat temu pracowałam w poradni nerwic, gdzie prowadziłam terapię z dziećmi i ich rodzinami. Kiedyś trafił do mnie uczeń skierowany na badania przez szkołę jako agresywne dziecko, zagrażające być może bezpieczeństwu rówieśników. Jego historia to splot niedomówień i nieporozumień. Rodzice ukrywają coś przed chłopcem, on się boi i ukrywa coś przed nimi, w szkole staje się niegrzeczny, ale nie mówi o swoich kłopotach. Pewnego dnia wszyscy widzą go, jak goni psa z kijem w ręku i stara się go uderzyć. Wygląda to groźnie… Wszyscy wiedzą, co widzieli i mają rację, a zarazem wszyscy się mylą. Wreszcie na światło dzienne wychodzą od dawna skrywane sekrety.

Życie pisze scenariusze, jakich człowiek sam by nie wymyślił!

Ten przypadek niedomówień zapadł mi na długo w pamięć, a pewnego dnia opisałam całe zdarzenie, by zachęcić dorosłych oraz dzieci do wzajemnego zaufania, rozmawiania na wszystkie tematy, ze spokojem i wiarą, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście.

Nakład tej książki był już od dawna wyczerpany. Dzięki entuzjazmowi Pani Nauczycielki z Olsztyna (Bardzo dziękuję!!!) napisałam książkę na nowo, treść została prawie taka sama, ale wprowadziłam sporo zmian stylistycznych.

Ukazała się pod nowym tytułem SEKRETY MICHAŁA (poprzednie wydanie „Tajemnica Michasia”) i z nową okładką, lepiej oddającą prawdziwą naturę chłopca.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.