Polskie Radio 24 – Toksyczne przyjaźnie

Polskie Radio 24 – Toksyczne przyjaźnie

Dobry przyjaciel to wartość bezdyskusyjna. Jak rozpoznać, czy przyjaźń jest zdrowa, czy zaczyna być toksyczna? Czy możliwa jest zdrowa przyjaźń w pracy? Jak dbać o przyjaźń w związku? Gośćmi „Interakcji” w Polskim Radiu 24 byli psychologowie: dr Elżbieta Zubrzycka i Adam Dębowski.

Zdaniem dr Elżbiety Zubrzyckiej warto najpierw rozróżnić czym różni się znajomy od przyjaciela. – Znajomych mamy dużo, przyjaciół możemy policzyć na placach jednej ręki, ale prawdziwego przyjaciela mamy tylko jednego. To właśnie jemu możemy powiedzieć wszystko, bo mamy do niego pełne zaufanie – dodała gość audycji.

Jak podkreślił zaś Adam Dębowski kolejna różnica jest pomiędzy przyjaźnią, która wygasa i taką która staje się toksyczna. – Toksyczność zaczyna się wtedy, kiedy następuje odwrócenie proporcji. Prawdziwa przyjaźń jest, kiedy jest pełna akceptacja, zrozumienie, docenienie i „duchowa miłość”. W toksyczny związku panuje ułuda. Druga osoba wykorzystuje nas do swoich celów, stawiając barierę: „beze mnie sobie nie poradzisz” – przekonywał psycholog.

– W przyjaźni wzbogacamy się wzajemnie i uzupełniamy się w różnicach, jednak w pewnym momencie może dojść do sytuacji, kiedy jedna z osób wykorzystuję tę drugą i staje się terapeutą w związku. To zaburza równość i równowagę – tłumaczyła dr Elżbieta Zubrzycka.

Posłuchaj audycji


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.