Tag: wychowanie dziecka

Jak wspierać dziecko w rozpadającej się rodzinie?

Jak wspierać dziecko w rozpadającej się rodzinie?

(Fot. Pixabay/VVVladimirVVV)     Źródło:https://radiogdansk.pl/audycje-rg/ksiazki-ktore-pomagaja-zyc/item/117721-jak-wspierac-dziecko-w-rozpadajacej-sie-rodzinie

Jak pomóc dzieciom, kiedy rodzina jest w rozpadzie cz.1

Jak pomóc dzieciom, kiedy rodzina jest w rozpadzie cz.1

Dzieci przeżywają szok, dowiadując się o rozwodzie rodziców. Rozpada się ich świat, a wyobraźnia podsuwa najstraszniejsze scenariusze dotyczące przyszłości. Wspomnienie tego dnia jest żywe i przykre nawet dziesiątki lat później. Dzieci nie zapominają, a wiele z nich nigdy nie zaakceptuje rozstania rodziców i będzie miało 

Przetrwać burzę Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?

Przetrwać burzę Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rodziny przechodzą różne kryzysy, rodzice nie potrafią się porozumieć. Czasami dochodzi do rozstania, które jest zawsze trudnym i bolesnym doświadczeniem dla całej rodziny. 

Przetrwać burzę to praktyczna, konkretna i bardzo potrzebna książka, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom (wychowawcom) odnaleźć się w nowej sytuacji. Odpowiada na wiele ważnych pytań:

● Co się dzieje z dzieckiem w czasie rodzinnego konfliktu?
● W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?
● Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?
● Co powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?
● Jak pomóc mu przygotować się do nadchodzących zmian?
● Jak wspierać i chronić najmłodszych?

Część dla dzieci i młodzieży zawiera:

 • Opowiadanie Przetrwać burzę

Jest to oparta na faktach historia Małgosi, której rodzice decydują się na rozstanie.
Każdy rozdział opisujący jej przygody i rozterki opatrzono wyjaśnieniami (w kolorowych ramkach), co się dzieje z bohaterką i dlaczego zachowuje się ona w określony sposób – pomoże to czytelnikom lepiej zrozumieć ich własne sytuacje, emocje i trudności, z którymi się borykają.

 • Wskazówki oraz ćwiczenia

Pomogą dzieciom nabrać sił, zadbać o siebie, poczuć się lepiej i z odwagą spojrzeć na czekające je zmiany.

Część dla rodziców i wychowawców zawiera:

 • Przykłady i sugestie – jak rozmawiać z dziećmi o rozstaniu.

Na ile szczegółowo? Czy wyjaśniać powody decyzji? Jak się przygotować na reakcje dziecka? Co wybrać – rozmowy obojga rodziców z dzieckiem, czy mamy i taty oddzielnie?

 • Podpowiedzi

Dlaczego rodziny się rozpadają (często nikt nie zawinił, po prostu tak się dzieje)?
Jak wielką traumą bywa rozstanie dla dzieci oraz jak je chronić w zaistniałych okolicznościach?
Po czym można poznać, że dziecko przeżywa nadmierne zagubienie i strach oraz że potrzebuje wobec tego więcej informacji, uwagi i okazywania miłości?

Książka Przetrwać burzę pomoże młodym i dorosłym czytelnikom łagodniej przetrwać kryzys.

Nie ma czegoś takiego jak „rozbita rodzina”. Rodziny powstają z miłości, a nie na skutek podpisów na papierze – i ta miłość do dzieci trwa nadal także wtedy, gdy papier zostanie rozerwany na pół.

Świat jest taki ciekawy!

Świat jest taki ciekawy!

Na spacerze czteroletnia dziewczynka wspina się na górę kamieni. Mama przestrzega: – Nie skacz po mokrych kamieniach, bo się poślizgniesz i spadniesz! Dziecko nie słucha. Kilka razy się potyka, ale to nie powstrzymuje go przed podejmowaniem dalszych prób. W końcu osuwa się z wysoka i 

Wstrętna bransoletka! Nie umiesz rysować!

Wstrętna bransoletka! Nie umiesz rysować!

Czy dziewczynka nadal będzie radośnie się rozwijać stawiając sobie coraz większe wymagania, zadowolona z siebie i z efektów swojego działania?   Kiedy doświadczy krytyki i wyśmiewania, które wypełnią jej umysł negatywnymi opiniami o sobie? Te nieprawdziwe negatywne opinie wrosną w umysł i wkrótce zostaną uznane 

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?

Źródło: https://radiogdansk.pl/audycje-rg/ksiazki-ktore-pomagaja-zyc/item/102647-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-smierci

Co dzieje się z psychiką dziecka, kiedy zabraknie więzi z rodzicem?

Co dzieje się z psychiką dziecka, kiedy zabraknie więzi z rodzicem?

Rozmowa w oparciu o książkę  „Niska samoocena u dzieci”. Źródło: https://m.radiogdansk.pl/audycje-rg/ksiazki-ktore-pomagaja-zyc/item/94815-co-dzieje-sie-z-psychika-dziecka-kiedy-zabraknie-wiezi-z-rodzicem

Powiedz komuś, gdy…

Powiedz komuś, gdy…

W kolejnym odcinku cyklu „Książki, które pomagają żyć” rozmawiam z Iwoną Demską o książce „Powiedz komuś„, którą napisałam kilka lat temu, gdy w mediach nasilił się temat molestowania seksualnego dzieci. 

„Trudne sprawy – jak rozmawiać o nich z dziećmi?”

„Trudne sprawy – jak rozmawiać o nich z dziećmi?”

Strata, tęsknota, śmierć, choroba to tylko słowa-hasła, które stały się punktem wyjścia w spotkaniu zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Uczestnikami byli rodzice, nauczyciele, pedagodzy oraz bibliotekarze z województwa śląskiego.
W trakcie wykładu wielokrotnie podkreślałam, że zanim rozpoczniemy rozmowę na trudny temat, musimy nauczyć się słuchać. A gdy już posiądziemy taką umiejętność, wówczas rozmowa z dzieckiem stanie się łatwiejsza.

Trudne sprawy były też tematem rozmowy w studiu Radia Jura.

Było sporo o komunikacji z nastolatkami…
 Jak powiedziała nam dr Elżbieta Zubrzycka, trzeba przede wszystkim umieć słuchać, a wtedy rozmowa z dziećmi nawet na trudne tematy powinna być łatwiejsza. Opowiedziała uczestnikom spotkania w częstochowskiej bibliotece o tym w jaki sposób poruszać palące problemy z dziećmi, by okazać młodym ludziom wsparcie i zrozumienie…
 
Mówiła dr Elżbieta Zubrzycka.
Znaną psycholog gościł w studiu Radia Jura Mariusz Osyra. 

 

Źródło:https://www.radiojura.pl/dr-elzbieta-zubrzycka-radzila-w-czestochowie-jak-rozmawiac-z-nastolatkami.html

 

 

Dzieci wyszydzane w domu będą wyzywać inne dzieci

Dzieci wyszydzane w domu będą wyzywać inne dzieci

Z dr Elżbietą Zubrzycką, psychologiem, autorką programu „Bezpieczne dziecko” rozmawiamy o przemocy wśród dzieci w szkole. Radek Rakowski: W czasie naszej poprzedniej rozmowy mówiła pani o tym, że dzieci w kontaktach z rówieśnikami posługują się wzorcami zachowań wyniesionymi z domu. Czy można ten model domowej przemocy w 

Jak mądrze i niemądrze kochają rodzice?

Jak mądrze i niemądrze kochają rodzice?

Ryszarda Socha: – Mądra miłość rodzicielska – co to znaczy? Elżbieta Zubrzycka: – Okazywanie dziecku dobrych uczuć, zaufania, szacunku, branie pod uwagę jego oczekiwań. Jednocześnie czuwanie nad nim, które inaczej wygląda w przypadku noworodka, a inaczej w miarę rozwoju i dorastania. Ale nawet noworodkowi nie wciskamy butelki co pięć minut, 

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci? Czy to w ogóle możliwe? Depresja to choroba, która w większości przypadków dotyka osoby dorosłe. A jednak, jak się okazuje coraz częściej pacjentami poradni specjalistycznych są dzieci. Od kilkuletnich, aż po młodzież w okresie dojrzewania.

Depresję stwierdza się u 2% dzieci i nawet u 8% nastolatków, gdzie częściej chorują dziewczęta. Niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka.

Dawniej, gdy dziecko było wycofane i ciche nikt nawet nie podejrzewał, że może być chore. Ciche oznaczało grzeczne, a co za tym idzie stwarzające mniej problemów wychowawczych w domu czy w szkole. Niejednokrotnie było stawiane za przykład dla dzieci z nadmierną pobudliwością czy agresywnością, u których stwierdzono ADHD. Jak się okazuje dziecko z depresją stawiano za wzór drugiemu dziecku z depresją, gdyż ta choroba często towarzyszy zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej.

Objawów depresji może być wiele i w zależności od etapu rozwoju dziecka może się różnie objawiać, jednak głównymi, które powinny zwrócić naszą uwagę na zachowanie dziecka są:

 • Obniżenie nastroju
 • Utrata zainteresowań
 • Niezdolność do przeżywania przyjemności

Wystąpienie jednego z nich lub wszystkich trzech naraz dość wyraźnie, może świadczyć o depresji u dziecka.

Wśród dzieci i młodzieży depresja może objawiać się dość nietypowo.
U młodszych dzieci często występują bóle brzucha, wymioty, biegunki, bóle głowy, nocne moczenia a nawet omdlenia. W przypadku nastolatków objawami depresji może być: nieprzestrzeganie zasad, bunt wobec rodziców i szkoły, agresywne i autoagresywne zachowanie.

Szczególną czujność powinniśmy zachować, gdy dziecko:

 • ma problemy ze snem i jedzeniem,
 • wyraża zainteresowanie tematyką śmierci i umierania,
 • zaniedbuje swój wygląd,
 • mówi wprost o chęci odebrania sobie życia,
 • porządkuje swoje sprawy i zaczyna rozdawać swoje rzeczy,
 • gromadzi środki, które mogą posłużyć mu do odebrania sobie życia (żyletki, sznur, tabletki)

 

JAK POMYŚLĘ, TAK ZROBIĘ

JAK POMYŚLĘ, TAK ZROBIĘ

Marek trenuje strzały do bramki i cały czas pudłuje, a za chwilę ma ważny mecz. Boi się, że przez niego przegra jego drużyna, koledzy będą mieli pretensje, a dziewczyny go wyśmieją

MIŁOŚĆ CZY CHCIWOŚĆ?

MIŁOŚĆ CZY CHCIWOŚĆ?

„Miłość czy chciwość” to pełne humoru opowiadanie o dwóch chłopcach bliźniakach, którym codzienne życie dostarcza wielu przygód i wrażeń.

SEKRETY MICHAŁA – Czasem pozory mylą

SEKRETY MICHAŁA – Czasem pozory mylą

 

SEKRETY MICHAŁA FRAGMENT

 

Sekrety Michała to książka o chłopcu, który został dręczycielem, a był to sposób na radzenie sobie z lękiem i problemami w domu. Ostatecznie rodzice i nauczyciele pomogli mu wyswobodzić się z tej niszczącej roli.

Jak łatwo źle ocenić człowieka… także tego małego, wystraszonego zmianami, które nagle pojawiły się w jego życiu. Mały bohater, mimo ogromnego lęku, o nic nie pyta rodziców, bo stara się ich chronić, nie chcąc poruszać trudnych tematów. Z drugiej strony rodzice chronią dziecko, nie wprowadzając go w problemy. To książka o chłopcu, jego sekretnym przyjacielu i łańcuchu pomyłek, które jednak znajdują szczęśliwe rozwiązanie. Nawet z sytuacji, które wydają się tak zaplątane, że nie wiadomo jak z nich wybrnąć, można znaleźć dobre wyjście, jeśli dorośli pomogą. A przede wszystkim wtedy, kiedy o trudnych sprawach wszyscy otwarcie rozmawiają. Z tej książki dziecko nauczy się, kiedy sekrety są dobre i trzeba ich dotrzymywać, a kiedy należy mówić i pytać.

 

RECENZJE:

 

Czy z dziećmi powinniśmy rozmawiać o wszystkim co dzieje się w domu, o problemach zdrowotnych rodziców, o kłopotach finansowych, czy może lepiej je chronić przed złem całego świata i chować pod kloszem? Pytania te stawia przed nami Elżbieta Zubrzycka, autorka książki „Sekrety Michała. Czasem pozory mylą”… Rodzice podjęli decyzję, że nie będą z nim o tym rozmawiać, chcieli go ochronić przed tym problemem, dbając o jego dobro. Niestety brak rozmowy między rodzicami,  a dzieckiem przyczynił się do diametralnej zmiany w jego zachowaniu. – W Roli mamy.

„Sekrety Michała” to książka dla dużych i małych. Zwraca uwagę na dwa bardzo istotne zagadnienia – kwestię dzieci trudnych wychowawczo oraz zagadnienie poruszania z najmłodszymi spraw, które przerastają ich dziecięcą wrażliwość. Książka stawia dorosłemu czytelnikowi pytanie: „Czy z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim, czy też lepiej chronić je przed problemami przerastającymi dziecięca wrażliwość?”. Odpowiedź okazuje się niezwykle prosta i jakże oczywista. – Ego dziecka
PO CO SIĘ ZŁOŚCIĆ?

PO CO SIĘ ZŁOŚCIĆ?

Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i skierowanego do dzieci króciutkiego wykładu o zasadach prawidłowej komunikacji oraz omówienia zjawiska złości.

DOBRE I ZŁE SEKRETY

DOBRE I ZŁE SEKRETY

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić czy nie?

CZY MOGĘ POGŁASKAĆ PSA?

CZY MOGĘ POGŁASKAĆ PSA?

 

 

CZy mogę pogłaskać psa?

FRAGMENT KSIĄŻKI

Instruktażowa książeczka pomoże dzieciom i ich rodzicom ustalić zasady bezpiecznego zachowania wobec zwierząt. Nauczy też małych czytelników rozpoznać w psach czujące istoty, czasem wystraszone, złe i agresywne, a czasem przyjazne.

Przesłaniem tej książki jest zasada: sprawdź, zanim zaufasz. Dziecko uczy się ograniczonego zaufania do obcego: nie zbliżaj się, dopóki nie sprawdzisz, że możesz. Uwagi dla rodziców pozwolą jak najpełniej wykorzystać rozmowę z dzieckiem na powyższy temat.

Z tej książeczki dziecko się nauczy, że pies może nie lubić głaskania z różnych powodów, np. jest chory, ma złe doświadczenia lub boi się dzieci.

Dziecko uczy się zasady: „Zanim pogłaszczesz psa, najpierw sprawdź, czy możesz mu zaufać.” Zapytaj właściciela, on wie, czy jego pies lubi dzieci i głaskanie. Jeśli pozwoli, pogłaszcz spokojnie, powoli, nie wystrasz zwierzęcia. Dzięki tej książeczce dziecko od najmłodszych lat uczy się szanować w psie żywą istotę i liczyć z jej potrzebami. Zarazem poznaje konieczną dla zachowania bezpieczeństwa zasadę:

POZNAJ, ZANIM ZAUFASZ.

Ta zasada dotyczy także świata ludzi… Przy okazji czytania książeczki, warto z dzieckiem poruszyć ten temat.

Seria: Bezpieczne dziecko

Książka bierze udział w kampanii JA CZYTAM!

JA CZYTAM! to kampania społeczna, której celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży przez organizację w szkołach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych. Kampania promuje najwybitniejsze pozycje polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Patronem honorowym JA CZYTAM! jest Minister Edukacji Narodowej.

 

 

RECENZJE

Jest to krótka, pouczająca książeczka z serii „Bezpieczne dziecko. Poznaj zanim zaufasz”, która pomoże dzieciom nauczyć się zachowania wobec obcych psów. – Książeczki synka i córeczki

Przedstawiam pożyteczną książkę autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, tłumaczącą jak postępować z obcymi psami. Jest to dobry sposób na wyjaśnienie tej kwestii dzieciom, bez wzbudzania w nich lęku przed zwierzętami. – Dobre dla dziecka

Wszyscy doskonale znamy wiele przypadków zasłyszanych w telewizji czy radiu, gdy dziecko, czy osoba dorosła zostały pogryzione przez psa. Ja zawsze mam w takich sytuacjach problem, bo nie wiem, czy żal mi tego zwierzęcia, czy człowieka. – W Roli Mamy

Bardzo interesująca, kolorowa książeczka dla przedszkolaków z serii „BEZPIECZNE DZIECKO poznaj, zanim zaufasz”. 
Jak obrazowo przekonać dziecko, że nie każdy napotkany po drodze pies chce być głaskany? Jak wytłumaczyć, że czworonogi czują, cierpią i nie zawsze są w humorze odpowiednim do zabaw? Jak wpoić dziecku zasadę „ poznaj- zanim zaufasz” ?
Pomoże Wam w tym ta świetna książeczka, która idealnie trafia do dzieci. Najmłodsi czytelnicy potem już sami po nią sięgają i za każdym razem cieszą się, gdy znają poprawną odpowiedź na podchwytliwe pytanie: „Którego psa możesz pogłaskać?”
Polecamy! Pozycja ta jest wsparciem dla rodziców w przekazywaniu ważnych wartości w relacjach DZIECKO-PIES. – Fundacja JAK PIES Z KOTEM