Tag: trudne tematy

Powiedz komuś, gdy…

Powiedz komuś, gdy…

W kolejnym odcinku cyklu „Książki, które pomagają żyć” rozmawiam z Iwoną Demską o książce „Powiedz komuś„, którą napisałam kilka lat temu, gdy w mediach nasilił się temat molestowania seksualnego dzieci. 

SZCZEROŚĆ I OTWARTOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

SZCZEROŚĆ I OTWARTOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

ŹRÓDŁO: https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/szczerosc-i-otwartosc-przede-wszystkim Jej utwory mają zawsze wymiar edukacyjny. Sama o swej twórczości mówi, że zanim zacznie pisać książkę, zastanawia się, czego dziecko mogłoby się z niej nauczyć, by lepiej radzić sobie w codziennym życiu. Dr Elżbieta Zubrzycka opowiada o magii słów, szczerości i otwartości w kontaktach 

„Trudne sprawy – jak rozmawiać o nich z dziećmi?”

„Trudne sprawy – jak rozmawiać o nich z dziećmi?”

Strata, tęsknota, śmierć, choroba to tylko słowa-hasła, które stały się punktem wyjścia w spotkaniu zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Uczestnikami byli rodzice, nauczyciele, pedagodzy oraz bibliotekarze z województwa śląskiego.
W trakcie wykładu wielokrotnie podkreślałam, że zanim rozpoczniemy rozmowę na trudny temat, musimy nauczyć się słuchać. A gdy już posiądziemy taką umiejętność, wówczas rozmowa z dzieckiem stanie się łatwiejsza.

Trudne sprawy były też tematem rozmowy w studiu Radia Jura.

Było sporo o komunikacji z nastolatkami…
 Jak powiedziała nam dr Elżbieta Zubrzycka, trzeba przede wszystkim umieć słuchać, a wtedy rozmowa z dziećmi nawet na trudne tematy powinna być łatwiejsza. Opowiedziała uczestnikom spotkania w częstochowskiej bibliotece o tym w jaki sposób poruszać palące problemy z dziećmi, by okazać młodym ludziom wsparcie i zrozumienie…
 
Mówiła dr Elżbieta Zubrzycka.
Znaną psycholog gościł w studiu Radia Jura Mariusz Osyra. 

 

Źródło:https://www.radiojura.pl/dr-elzbieta-zubrzycka-radzila-w-czestochowie-jak-rozmawiac-z-nastolatkami.html

 

 

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazały się niedawno książki Elżbiety Zubrzyckiej traktujące o bardzo ważnych, ale jakże trudnych tematach. Strata, tęsknota, śmierć i choroba to nieodłączne części codziennego życia, które budzą silne emocje. Jak rozmawiać z dziećmi na tak trudne tematy? Kiedy i w jaki sposób 

Małe dzieci, duże problemy.

Małe dzieci, duże problemy.

Małe dzieci, duże problemy. Jak odpowiadać na najtrudniejsze pytania? Elżbieta Zubrzycka – biolog, psycholog, doktor nauk humanistycznych. Wykładała na Akademii Medycznej i w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała jako terapeutka, m.in. w Poradni Nerwic dla Dzieci w Gdańsku. Doświadczenia zdobyte w pracy pedagoga i terapeuty sprawiły, że w 

Festiwal Bajki – Częstochowa

elzbieta_zubrzycka_czestochowa_6Spotkanie w bibliotece w Częstochowie znakomicie zorganizowane przez Panią Irminę Młynarczyk. Salę audytoryjną wypełnili dorośli słuchacze. Spotkanie trwało 4 godziny (12-16) i w czasie przerwy kawowej prawie nikt nie wyszedł, mimo, że to był piątek!!!!

Trudne tematy – literackie podpowiedzi Elżbiety Zubrzyckiej dla rodziców, opiekunów, i nauczycieli

Zrezygnowałam z pokazywania prezentacji, bo żywe słowo zabarwione emocjami i przykładami okazuje się bardziej przekonujące niż slajdy. Jednak tak można mówić tylko wtedy, gdy sala współpracuje i wspaniale słucha. To było bardzo przyjemne spotkanie, oby takich jak najwięcej!

POWIEDZ KOMUŚ! Co każde dziecko powinno wiedzieć

POWIEDZ KOMUŚ! Co każde dziecko powinno wiedzieć

Jak nauczyć dziecko szacunku i zaufania do siebie? Co zrobić, żeby mówiło o sprawach, które je niepokoją? Aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, trzeba nauczyć je rozróżniania dobrych i złych zachowań.