Tag: przyjaźń

FILIP, LIS I MAGIA SŁÓW

FILIP, LIS I MAGIA SŁÓW

Zajączki stają się coraz bardziej samodzielne i rodzice postanawiają nauczyć je gry w JA JESTEM licząc, że dobre słowa uchronią dzieci przed złym światem. Pewnego dnia Filip znika w Wielkim Lesie. Nikt nie wie, że wpadł w pułapkę i stanął w oko w oko ze swoim największym wrogiem – lisem. Jak poradzi obie w tej sytuacji? Czy ktoś mu pomoże, a może wiara we własne możliwości wynikająca z magii dobrych słów okaże się wyjściem z zaistniałej sytuacji?

Przyjaźń – czy wolno postawić siebie na pierwszym miejscu i zadbać o swoje szczęście?

Przyjaźń – czy wolno postawić siebie na pierwszym miejscu i zadbać o swoje szczęście?

Rozmawiamy o przyjaźni na podstawie książki „CHCĘ MIEĆ PRZYJACIELA. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”. Zastrzegam od razu, że choć jest to historia o dziewczynce, która zaprzyjaźnia się z krokodylem, to równie dobrze mogłaby opowiadać o chłopcu, który zaprzyjaźnia się z krokodylicą. W […]

Bycie miłym jest sztuczne

Bycie miłym jest sztuczne

W niewielkiej miejscowości – co w zasadzie nie ma tu znaczenia, bo podobne sytuacje powtarzają się we wszystkich szkołach – na spotkaniu autorskim rozmawiam z dziećmi o dobrych i złych przyjaźniach, opierając się na książce o takim właśnie tytule.

Z listy 40 cech uczniowie wybierają 4 takie, które muszą mieć ich przyjaciele, oraz 4 takie, które wykluczają przyjaźń. Zapisujemy te pożądane i niepożądane cechy, wskazane samodzielnie przez dzieci. Niektóre osoby są zdumione – sądziły, że swoją arogancją, przekleństwami i zachowaniami pełnymi dominacji (przemocy) wywalczyły sobie podziw i szacunek, a tu się okazuje coś wręcz przeciwnego! Większość rówieśników uznała takie zachowania za niedopuszczalne i skreślające dziecko z listy pożądanych przyjaciół! To przykre, ale obok na tablicy widnieją zachowania, jakich oczekują potencjalni przyjaciele. Można zacząć działać w tym kierunku, można zacząć się tak zachowywać… To w niektórych wypadkach oznacza całkiem sporo nauki, ale może warto? Decyzja należy do dziecka.

Kiedy już ustalimy, jakie są te przyjazne zachowania, proponuję, by do końca dnia wszyscy zachowywali się wobec siebie miło i życzliwie – bez wyzywania, wyśmiewania, dokuczania. Może dzieciom się to spodoba, może będą chciały przedłużyć taki dzień przyjaciela na następne dni i tygodnie, a chodzenie do szkoły i przebywanie ze sobą stanie się przyjemniejsze i dla uczniów, i dla nauczycieli.

Nagle jedna z dziewczynek wstaje i mówi:

– Bycie przyjaznym i miłym? Proszę pani, to jest takie sztuczne!

Część dzieci przytakuje. Te, które chętnie poeksperymentowałyby z życzliwością i przyjaznym współżyciem, tracą zapał. Już wiedzą, że to się nie uda. Wszyscy w klasie musieliby się na to zgodzić i zaangażować. Wiadomo, że do wywołania wojny wystarczą dwie osoby, a do utrzymania pokoju – potrzebni są wszyscy.

A mnie się robi bardzo smutno.

Ta dziewczynka nigdzie, ani w domu, ani w szkole, nie zaznała życzliwości, spokoju i bezpieczeństwa. Takie okoliczności są dla niej sztuczne, bo nieznane. Dla niej naturalna jest ciągła walka.

Jak to zmienić?

Polskie Radio 24 – Toksyczne przyjaźnie

Polskie Radio 24 – Toksyczne przyjaźnie

Dobry przyjaciel to wartość bezdyskusyjna. Jak rozpoznać, czy przyjaźń jest zdrowa, czy zaczyna być toksyczna? Czy możliwa jest zdrowa przyjaźń w pracy? Jak dbać o przyjaźń w związku? Gośćmi „Interakcji” w Polskim Radiu 24 byli psychologowie: dr Elżbieta Zubrzycka i Adam Dębowski. Zdaniem dr Elżbiety Zubrzyckiej […]

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE W ZACHODNIOPOMORSKIM

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE W ZACHODNIOPOMORSKIM

Tydzień Bibliotek to coroczna akcja, której nieodmiennie towarzyszy promocja czytelnictwa i bibliotek. W tym roku z okazji Tygodnia Bibliotek organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, w dniach 8-15 maja, odwiedziłam kilka bibliotek z województwa zachodniopomorskiego. Byłam między innymi w Drawsku Pomorskim, Kaliszu Pomorskim, Wierzchowie, Złocieńcu, Ostrowicach […]

„Książka pomocą w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży”

Pod takim tytułem odbyło się spotkanie w Ośrodku Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku.

Wykład/warsztat dotyczył i dzieci i dorosłych, bo przecież rodzice i wychowawcy przekazują młodszym własny stosunek do ważnych spraw. Dlatego takie istotne jest, aby znaleźli czas na przemyślenie

tego, co sądzą na dane tematy, jakie emocje one w nich budzą i znaleźli w sobie spokój z poczuciem, że wiedzą lub będą na czas wiedzieć, co trzeba, i poradzą sobie w każdych okolicznościach. Mówiłam o poczuciu własnej wartości, niezależności od opinii innych, czym jest reputacja i jak sami ocenimy innych. Na jakiej podstawie?

Poruszyłam również temat przyjaźni.
– Czym jest?
– Jak ją pielęgnować?
– Jakie cechy uważamy za najważniejsze u przyjaciela?
– Jak przeprowadzić zajęcia z dziećmi, przy pomocy opracowanych materiałów, by same stworzyły wizerunek przyjaciela i wybrały cechy, które go charakteryzują szczególnie w aspekcie dobrych i budujących versus złych niszczących zachowań.

Sporo czasu poświęciłam na dogłębne zrozumienie złości jako objawu bezradności i obrony przed tym przerażającym uczuciem. Jak ją opanować oraz jak rozpoznać sytuacje, kiedy naprawdę jest potrzebna, a kiedy niepotrzebnie popadamy w irytację.

Sprawa sekretów u dzieci – jakie dźwigają, a o nich nie mówią. Większość dotyczy rodzinnych tabu, ale są też takie, których ujawnienie mogłoby się wiązać ze wstydem, ośmieszeniem, dokuczaniem czy odrzuceniem. Właśnie te sekrety stanowią często wielki ciężar. Dziecko potrzebuje wówczas pomocy a jej nie tylko nie otrzymuje, ale często jego zachowania wołające o pomoc są źle interpretowane.

I wreszcie – temat dyskrecji, przyrzeczenia dotrzymania tajemnicy, które w pewnych okolicznościach stają się problemem. Kiedy sekret wiąże się z krzywdą lub przestępstwem. Co robić? Wspólnie staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na to pytanie oraz czy: ujawniać sekrety, jakich okolicznościach, komu, czy brać na siebie tajemnice i co z niemożnością dotrzymania dyskrecji?

TOK FM rozmowa o książce „Dobre i złe przyjaźnie” z Panią Hanną Zielińską

W lutym 2017 gościłam w radiu TOK FM. Z Panią Hanną Zielińską rozmawiałyśmy o przyjaźni, o moich książkach … i o tym jak być dobrym przyjacielem?        

FILIP, PUSIA I NOWY PRZYJACIEL

FILIP, PUSIA I NOWY PRZYJACIEL

Zajączek Filip i jego przyjaciółka łabędzica Pusia rozsiedli się wśród żółknących traw na wzgórzu…

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE 3,06

 

Jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą się zdarzyć człowiekowi, jest spotkanie bratniej duszy – prawdziwego przyjaciela lub przyjaciółki. Kogoś, kto zaakceptuje, wesprze, wysłucha i z kim można szczerze porozmawiać.

Jak rozpoznać taką osobę?
Po czym odróżnić przyjaźń dobrą od złej?
Co zrobić, jeśli pojawią się nieporozumienia?
Czy przyjaźń jest już na zawsze?
Jak pielęgnować związek, w którym przyjaciołom rosną skrzydła?

Książka wyjaśnia, na czym polega prawdziwa przyjaźń, które zachowania ją budują, jak rodzi się zaufanie do drugiego człowieka. Uczy też dochodzenia do zgody po sprzeczce, wybaczania błędów sobie i innym. Przyjaźń trzeba pielęgnować, aby trwała i się rozwijała.
Czytelnik znajdzie tu także przestrogi przed angażowaniem się w związek, w którym pojawia się niezrozumiały dyskomfort. Rozumiejąc co się dzieje, wiele można w relacji naprawić . A jeśli się nie da? Nie każda przyjaźń jest już na zawsze, czasem trzeba się rozstać… Bywa, że rozstanie boli.
Wzbogaceni cennym doświadczeniem z pewnością w przyszłości spotkamy właściwą osobę, z którą spędzimy wiele szczęśliwych chwil!

Polecam recenzję:

egodziecka.pl
W Roli Mamy
Niedoskonała mama

Fragment książki: Dobre i złe przyjaźnie

CHCĘ MIEĆ PRZYJACIELA. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem

CHCĘ MIEĆ PRZYJACIELA. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem

Dziecko nauczy się z tej książki, czym jest i na czym polega przyjaźń oraz czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela. Dobra przyjaźń powoduje, że rosną nam skrzydła, coraz bardziej siebie lubimy.

MAŁY WIELKI PRZYJACIEL – Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił?

MAŁY WIELKI PRZYJACIEL – Jak pokochałem zwierzątko, którego nikt nie lubił?

Czego można się nauczyć od małego szczurka? Czy można się z nim zaprzyjaźnić? Zadziwia mądrością, z której korzysta cała rodzina. Wzrusza, kiedy okazuje swoje przywiązanie.

Jak powstała książka O Zajączku Filipie?

Jak powstała książka O Zajączku Filipie?

Pewnego dnia na początku grudnia wyjechałam razem z moim dzieckiem w ważnych sprawach na Kaszuby. Jest to malowniczy region usiany jeziorami, wzgórkami i lasami. Minęłam miasteczko Żukowo i nagle świat stał się zupełnie biały, jakby był zrobiony z cukru. Drzewa, trawy, trzciny wokół okolicznych jezior i stawów pokrywała cieniutka warstwa ni to śniegu, ni to lodu. Szreń rzadko zdarza się na naszych terenach, a nad samym morzem, choć mam już sporo lat, nie pamiętam, bym kiedykolwiek widziała to piękne zjawisko. Mój jedenastoletni synek był nie mniej zdumiony i zauroczony ode mnie.

Zawsze wożę w samochodzie aparat fotograficzny, więc teraz mogłam po niego sięgnąć. Jadąc wypatrywaliśmy pięknych widoków i robiliśmy im zdjęcia. Wybiegaliśmy w boczne leśne ścieżki, sfotografowaliśmy okolice jeziora i stojący nad nim dom naszych znajomych. Potem w książce zyskał miano „domu strasznego człowieka”.

W drodze powrotnej, zaproponowałam dziecku, byśmy spróbowali wymyślić bajkę, którą zilustrują wykonane wcześniej zdjęcia. Nasunęło mi się wspomnienie zdarzenia z Krakowa, szeroko opisywanego niegdyś w mediach. Pewnej nocy przyszedł mróz i Wisła szybko pokryła się lodem. Łabędzie śpiące na wodzie wmarzły piórami w lód i nie mogły wydostać się z pułapki. Zginęłyby, gdyby nie uważni ludzie, którzy zorganizowali pomoc i ostrożnie wyrąbali je z rzeki wraz z lodowym kołnierzem. Umieszczone w cieple i nakarmione, wycieńczone ptaki uwolniły się z czasem z topniejącego lodu. Łabędź wmarznięty w lód! To będzie punkt kulminacyjny opowieści! Dalsze pomysły nasuwały się już niemal same.

Przez wiele lat pracowałam terapeutycznie z dziećmi i rodzinami, więc zależało mi, żeby w opowiadaniach ująć różne wskazówki i zasady życiowe dla dzieci, które pomogą rodzicom w wychowaniu. W świecie nas otaczającym media, filmy i gry zbyt często psują to, co dobrzy rodzice wpajają swoim pociechom. Ponieważ mediami sterują wyniki oglądalności, więc zaspokajają one najprostsze instynkty, wciągają widza w przemoc i zło (ciekawe, że dzieje się tak, choć w dwóch różnych badaniach 68% – 70% respondentów wyrażało protest przeciwko treściom pełnym przemocy).

Przygody Filipa i Pusi stanowią antidotum, bohaterowie książki kierują się zapomnianymi już chyba wartościami. Uczą małych czytelników, jak być dobrym, uczciwym i jak się pięknie przyjaźnić.

O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów

O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów

Mały zajączek, opuszczony przez swoje większe i silniejsze rodzeństwo, zaprzyjaźnia się z łabędzim dzieckiem mieszkającym na jeziorze. Dla dzieci od 6 lat

Filip i bociany – w tym roku wiosny nie będzie

Filip i bociany – w tym roku wiosny nie będzie

„Filip i bociany” to pełna przygód opowieść o uwielbianych przez wszystkich bocianach, a także o przyjaźni, uczciwości i wierności. Dla dzieci od 6 lat