Tag: marzenia

Dziecko jest matką i ojcem dorosłego człowieka

Dziecko jest matką i ojcem dorosłego człowieka

  Przyjeżdżam na spotkanie z rodzicami i z dziećmi do małej biblioteki mieszczącej się w środku wsi w ładnym, starym budynku z czerwonej cegły. Wchodzę do sali, a tu zaskoczenie: wszystkie stoły przykryte wyprasowanymi, haftowanymi serwetkami, a na nich stoją filiżanki i talerzyki pełne kruchych 

MAREK – chłopiec, który miał marzenia

MAREK – chłopiec, który miał marzenia

 

MAREK - CHŁOPIEC, KTÓRY MIAŁ MARZENIA -FRAGMENT

 

 

Marek, chłopiec, który miał marzenia” to frapująca książka, w której wielki polski podróżnik Marek Kamiński opowiada o swoim dzieciństwie. Czytelnik dowie się:

  • Jakim dzieckiem był Marek Kamiński?
  • Czy różnił się od rówieśników?
  • Co popchnęło go ku kolejnym wyprawom i spowodowało, że wciąż sprawdza granice ludzkiej wytrzymałości?

Wielki Podróżnik z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole oraz o przygodach, które ukształtowały jego ciekawość świata. Ta pięknie zilustrowana książka zawiera autentyczne zdjęcia z dzieciństwa autora. Z pewnością zachwyci dzieci i zachęci je rozmyślań, co w ich życiu jest ważne i jakimi ludźmi chciałyby zostać w przyszłości. Młody czytelnik dowie się także, w jakich wyprawach brał udział Marek Kamiński i jakie miejsca na świecie odwiedził.

Marek Kamiński urodził się w 1964 roku w Gdańsku, wychowywał w Połczynie-Zdroju. Studiował filozofię oraz fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który w 1995 roku zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. Mieszka w Sopocie z żoną Katarzyną, córką Polą, synkiem Kayem i towarzyszem podróży Ają.

Książkę i jej mądre przesłanie doceniło Wydawnictwo MAC Edukacja. Niniejsza publikacja jest proponowaną lekturą w podręczniku dla klasy III z cyklu Odkrywam siebie.

Posłuchaj fragmentu książki:

  TVP ABC – Marek, chłopiec który miał marzenia – Pierwszy śnieg

Recenzje:

To jest niezwykła opowieść o wyjątkowej osobie, a zaczyna się tak zwyczajnie. Chłopiec pomaga łuskać groch, bawi się na podwórku z kolegami, ćwiczy fikołki i zwisanie głową w dół na drążku. Potem wypadek – poważne złamanie ręki, komplikacje, samotność w szpitalu, długa rehabilitacja w sanatoriach. Kilkuletni Marek Kamiński szybko nauczył się „zamykać w sobie tęsknotę” za domem i rodzicami, przyzwyczaił do specyfiki szpitala i jego twardych zasad, „bo człowiek najbardziej się rozwija, gdy pokonuje w sobie trudności”. I w takim klimacie utrzymana jest opowieść wielkiego podróżnika – zwyczajne wydarzenia ze szkolnej ławy przeplatają się z marzeniami o podróżach, które rozbudzają się pod wpływem czytanych książek. Dodatkowo młody czytelnik dowiaduje się wielu faktów z czasów, gdy Radio Wolna Europa podawała wiadomości inne niż radiostacje w Polsce. Polecam książkę tym bardziej, że pokazuje dzieciom czasu kapitalizmu, w którym nadmiar przeszkadza w spełnianiu marzeń, że nie pieniądz i dobra materialne decydują o tym, jakie będzie nasze życie. To wiara we własne siły, nieodparta chęć pokonywania trudności, przystosowanie do ciągłych zmian, umiejętność współpracy i współdziałania są wewnętrznym wyposażeniem człowieka na drodze do spełniania własnych pragnień i realizowania planów. A więc w drogę! Najpierw po zadrukowanej ścieżce książki, a potem po ścieżkach życia. –  mama MałGosia

 

Szczenięce lata Marka Kamińskiego, podróżnika, który w jednym roku jako pierwszy na świecie zdobył biegun północny i południowy, a także odważył się wyruszyć na polarną wyprawę z Jaśkiem Melą, niepełnosprawnym nastolatkiem. Kamiński opowiada o swojej codzienności. O niełatwych relacjach z rówieśnikami, poczuciu niesprawiedliwości i osamotnienia. O pierwszych samodzielnych wyjazdach. 
Ważnym epizodem w życiu pięcioletniego Marka była kontuzja ręki, strach przed jej amputacją, w końcu tułaczka po szpitalach. Kamiński pokazuje, jak istotne jest pokonywanie trudności, zapał i pasja. Ważną częścią tej wspaniale napisanej książki jest historia, pokazanie, co się w przeszłości działo i jak wyglądały miejsca, w których narrator się wychowywał. – polki.pl