„Książka pomocą w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży”

Pod takim tytułem odbyło się spotkanie w Ośrodku Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku.

Wykład/warsztat dotyczył i dzieci i dorosłych, bo przecież rodzice i wychowawcy przekazują młodszym własny stosunek do ważnych spraw. Dlatego takie istotne jest, aby znaleźli czas na przemyślenie

tego, co sądzą na dane tematy, jakie emocje one w nich budzą i znaleźli w sobie spokój z poczuciem, że wiedzą lub będą na czas wiedzieć, co trzeba, i poradzą sobie w każdych okolicznościach. Mówiłam o poczuciu własnej wartości, niezależności od opinii innych, czym jest reputacja i jak sami ocenimy innych. Na jakiej podstawie?

Poruszyłam również temat przyjaźni.
– Czym jest?
– Jak ją pielęgnować?
– Jakie cechy uważamy za najważniejsze u przyjaciela?
– Jak przeprowadzić zajęcia z dziećmi, przy pomocy opracowanych materiałów, by same stworzyły wizerunek przyjaciela i wybrały cechy, które go charakteryzują szczególnie w aspekcie dobrych i budujących versus złych niszczących zachowań.

Sporo czasu poświęciłam na dogłębne zrozumienie złości jako objawu bezradności i obrony przed tym przerażającym uczuciem. Jak ją opanować oraz jak rozpoznać sytuacje, kiedy naprawdę jest potrzebna, a kiedy niepotrzebnie popadamy w irytację.

Sprawa sekretów u dzieci – jakie dźwigają, a o nich nie mówią. Większość dotyczy rodzinnych tabu, ale są też takie, których ujawnienie mogłoby się wiązać ze wstydem, ośmieszeniem, dokuczaniem czy odrzuceniem. Właśnie te sekrety stanowią często wielki ciężar. Dziecko potrzebuje wówczas pomocy a jej nie tylko nie otrzymuje, ale często jego zachowania wołające o pomoc są źle interpretowane.

I wreszcie – temat dyskrecji, przyrzeczenia dotrzymania tajemnicy, które w pewnych okolicznościach stają się problemem. Kiedy sekret wiąże się z krzywdą lub przestępstwem. Co robić? Wspólnie staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na to pytanie oraz czy: ujawniać sekrety, jakich okolicznościach, komu, czy brać na siebie tajemnice i co z niemożnością dotrzymania dyskrecji?


1 thought on “„Książka pomocą w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.