CZŁOWIEK O WIELU TWARZACH

CZŁOWIEK O WIELU TWARZACH

Psychopata, psychopaci określenia, które w ostatnich czasach dość często pojawiają się w środkach masowego przekazu.  Kim są? Jak ich rozpoznać wśród tłumu otaczających nas ludzi? Kogo można tak nazwać?
Psychopatami, jak wykazują przeprowadzone badania jest około 1-3% populacji. W większości są to tzw. osobowości psychopatyczne, które wykazują swoje cechy w różnym stopniu nasilenia. Psychopatą może być np. osoba, która dopuściła się  morderstwa, dla osiągnięcia swojego celu, zaś osobowością psychopatyczną może okazać się, osoba siedząca obok przy biurku.

Jak się okazuje psychopaci są osobami niezwykle urokliwymi i pociągającymi, inteligentnymi, wykazują się ogromną pewnością siebie oraz posiadają niemal w mistrzowski sposób opanowaną sztukę manipulacji. Są świetnymi obserwatorami.  Zanim zdecydują się na zawarcie znajomości z drugą osobą, najpierw ją bacznie obserwują, oceniają niczym przedmiot pod kątem własnej użyteczności. W swoich obserwacjach doskonale wynajdują słabe punkty ofiary. W swoich działaniach są tak doskonali, że ich wybrańcy nawet nie mają pojęcia, iż wpadli w szpony psychopaty. Czarują, sprawiają, że w ich towarzystwie czują się nadzwyczajnie i stopniowo przechodzą do manipulacji. Jako osoby pozbawione empatii, sumienia, nie mające żadnych hamulców, robią to tak długo, aż osiągną swój cel.

Wspólnie z Przemysławem Hirniakiem, psychologiem i psychoterapeutą z Centrum Terapii i Kreatywności, staraliśmy się przedstawić słuchaczom Polskiego Radia 24 w audycji Interakcje, prowadzonej przez Katarzynę Klepaczewską, wizerunek osoby o skłonnościach psychopatycznych.

https://www.polskieradio.pl/130/4763/Artykul/1933463,Czlowiek-o-wielu-twarzach


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.