Bycie miłym jest sztuczne

Bycie miłym jest sztuczne

W niewielkiej miejscowości – co w zasadzie nie ma tu znaczenia, bo podobne sytuacje powtarzają się we wszystkich szkołach – na spotkaniu autorskim rozmawiam z dziećmi o dobrych i złych przyjaźniach, opierając się na książce o takim właśnie tytule.

Z listy 40 cech uczniowie wybierają 4 takie, które muszą mieć ich przyjaciele, oraz 4 takie, które wykluczają przyjaźń. Zapisujemy te pożądane i niepożądane cechy, wskazane samodzielnie przez dzieci. Niektóre osoby są zdumione – sądziły, że swoją arogancją, przekleństwami i zachowaniami pełnymi dominacji (przemocy) wywalczyły sobie podziw i szacunek, a tu się okazuje coś wręcz przeciwnego! Większość rówieśników uznała takie zachowania za niedopuszczalne i skreślające dziecko z listy pożądanych przyjaciół! To przykre, ale obok na tablicy widnieją zachowania, jakich oczekują potencjalni przyjaciele. Można zacząć działać w tym kierunku, można zacząć się tak zachowywać… To w niektórych wypadkach oznacza całkiem sporo nauki, ale może warto? Decyzja należy do dziecka.

Kiedy już ustalimy, jakie są te przyjazne zachowania, proponuję, by do końca dnia wszyscy zachowywali się wobec siebie miło i życzliwie – bez wyzywania, wyśmiewania, dokuczania. Może dzieciom się to spodoba, może będą chciały przedłużyć taki dzień przyjaciela na następne dni i tygodnie, a chodzenie do szkoły i przebywanie ze sobą stanie się przyjemniejsze i dla uczniów, i dla nauczycieli.

Nagle jedna z dziewczynek wstaje i mówi:

– Bycie przyjaznym i miłym? Proszę pani, to jest takie sztuczne!

Część dzieci przytakuje. Te, które chętnie poeksperymentowałyby z życzliwością i przyjaznym współżyciem, tracą zapał. Już wiedzą, że to się nie uda. Wszyscy w klasie musieliby się na to zgodzić i zaangażować. Wiadomo, że do wywołania wojny wystarczą dwie osoby, a do utrzymania pokoju – potrzebni są wszyscy.

A mnie się robi bardzo smutno.

Ta dziewczynka nigdzie, ani w domu, ani w szkole, nie zaznała życzliwości, spokoju i bezpieczeństwa. Takie okoliczności są dla niej sztuczne, bo nieznane. Dla niej naturalna jest ciągła walka.

Jak to zmienić?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.