Tag: złość

UCIECZKA AGNIESZKI

UCIECZKA AGNIESZKI

W pierwszym roku mojej pracy trafiła do mnie Agnieszka, szesnastolatka, która pomimo upływu lat mocno zapisała się w mojej pamięci. Często myślami powracam do dnia, w którym przyszła do mnie jej wychowawczyni, prosząc o pomoc. Powiedziała, że jej uczennica, wówczas chodząca do trzeciej klasy gimnazjum, […]

Bierna agresja-zakamuflowana złość, która nie zostawia przestrzeni na odmowę

Bierna agresja-zakamuflowana złość, która nie zostawia przestrzeni na odmowę

Bierna agresja boli nie mniej, niż agresja wyrażana wprost. Czasem ciało nas informuje, że w towarzystwie danej osoby czujemy się nieswojo, odarci z godności, ale nie zawsze potrafimy wskazać przyczynę. Skoro ktoś nie wyraża wprost swoich potrzeb, trudno rozwiązać problem w sposób konstruktywny. Bierna agresja-jak […]

Szklany klosz. Jak się ochronić przed złością i dokuczaniem?

Szklany klosz. Jak się ochronić przed złością i dokuczaniem?

Prowadzę warsztaty z dziećmi, odwołując się do książki ZA ZASŁONĄ ZŁOŚCI.
Rozmawiam z nimi na temat wyzywania, wyśmiewania, zawstydzania, krytykowania, czyli generalnie dokuczania. Staram się wzbudzić w nich dobre uczucia, opisując sytuację, kiedy są szczęśliwe (dobre stopnie, pochwały nauczycieli, życzliwość kolegów i koleżanek, dobre stosunki z rodzicami, przyjemne samopoczucie), a następnie pytam, co myślą o schematycznej postaci narysowanej na plakacie. Jaka jest?
Potem opisuję przykrą sytuację (zły stopień ze sprawdzianu, niezadowolenie nauczycieli, odrzucenie przez grupę, konflikt z rodzicami) i znowu proszę, by dzieci zapisały, jakie myśli i uczucia wzbudza w nich postać z plakatu.
Na twarzach widzę zdziwienie i uśmiech niedowierzania. Dzieci zrozumiały, że ich opinia zależy bardziej od ich samopoczucia niż od ocenianej osoby. Rozmawiamy więc o tym, że ten, kto wyzywa, wyśmiewa i dokucza, tak naprawdę stara się wyrzucić przeżywaną przez siebie przykrość na zewnątrz, przerzucić ją na kogokolwiek, kto się akurat nawinie, kto znalazł się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie.
Próbujemy poczuć własną wartość i wspomagamy się w tym, wybierając fasolki i oglądając zdjęcia. Chodzi o to, by zrozumieć, że każdy jest wart tyle samo, a problem stanowi poczucie własnej wartości. Nie wartość, bo tę każdy posiada od urodzenia i jest ona chroniona prawem najwyższym, przez konstytucję. Nikomu wartości nie można dodać ani jej odebrać. Po co zatem to całe dokuczanie, poniżanie lub wywyższanie się?
Nie wchodząc w szczegóły przebiegu warsztatów, na koniec podaję pomysły, jak można się ochronić przed dokuczaniem. Rzucamy butami, uczymy się wyrażeń, których wypowiedzenie lub pomyślenie pomaga nie dopuścić do siebie cudzych przykrych słów. Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię, więc odwołuję się do niej, proponując, by okryły się szklaną kopułą, a wszystkie złe słowa będą się o nią rozbijać i ześlizgiwać do ziemi. Nie dotrą do dziecka, nie urażą go.
Wszyscy podchwytują zabawę i się w nią angażują. Na buzi jednej z dziewczynek pojawia się podkówka:
­– Proszę pani – pyta. – A jak będzie tak bardzo dużo tych wyzwisk, to czy ta kopuła nie pęknie?
I zalewa się łzami. Co byście zrobili w tej sytuacji?
Natychmiast podchodzi do niej wychowawczyni i ją przytuliła. Pewnie więcej wie o tej dziewczynce i rozumie, co się z nią dzieje.

Niech mi teraz ktoś powie, że nie ma wspaniałych nauczycieli!

Widzę ich dziesiątki podczas moich wędrówek po szkołach, na warsztatach i szkoleniach.

ZA ZASŁONĄ ZŁOŚCI W SŁUPSKU

ZA ZASŁONĄ ZŁOŚCI W SŁUPSKU

4 grudnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku odbyło się seminarium “Nowe cele i wyzwania w edukacji humanistycznej. Wybrane przykłady wsparcia działań edukacyjnych i wychowawczych placówek oświatowych”. Słuchaczami wykładu byli nauczyciele – bibliotekarze, poloniści.  W ciepłej i miłej atmosferze wygłosiłam wykład: Za zasłoną złości. Kiedy złość jest potrzebna, […]