Tag: wychowanie dziecka

Powiedz komuś, gdy…

Powiedz komuś, gdy…

W kolejnym odcinku cyklu “Książki, które pomagają żyć” rozmawiam z Iwoną Demską o książce “Powiedz komuś“, którą napisałam kilka lat temu, gdy w mediach nasilił się temat molestowania seksualnego dzieci. 

Dzieci wyszydzane w domu będą wyzywać inne dzieci

Dzieci wyszydzane w domu będą wyzywać inne dzieci

Z dr Elżbietą Zubrzycką, psychologiem, autorką programu „Bezpieczne dziecko” rozmawiamy o przemocy wśród dzieci w szkole. Radek Rakowski: W czasie naszej poprzedniej rozmowy mówiła pani o tym, że dzieci w kontaktach z rówieśnikami posługują się wzorcami zachowań wyniesionymi z domu. Czy można ten model domowej przemocy w […]

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci? Czy to w ogóle możliwe? Depresja to choroba, która w większości przypadków dotyka osoby dorosłe. A jednak, jak się okazuje coraz częściej pacjentami poradni specjalistycznych są dzieci. Od kilkuletnich, aż po młodzież w okresie dojrzewania.

Depresję stwierdza się u 2% dzieci i nawet u 8% nastolatków, gdzie częściej chorują dziewczęta. Niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka.

Dawniej, gdy dziecko było wycofane i ciche nikt nawet nie podejrzewał, że może być chore. Ciche oznaczało grzeczne, a co za tym idzie stwarzające mniej problemów wychowawczych w domu czy w szkole. Niejednokrotnie było stawiane za przykład dla dzieci z nadmierną pobudliwością czy agresywnością, u których stwierdzono ADHD. Jak się okazuje dziecko z depresją stawiano za wzór drugiemu dziecku z depresją, gdyż ta choroba często towarzyszy zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej.

Objawów depresji może być wiele i w zależności od etapu rozwoju dziecka może się różnie objawiać, jednak głównymi, które powinny zwrócić naszą uwagę na zachowanie dziecka są:

  • Obniżenie nastroju
  • Utrata zainteresowań
  • Niezdolność do przeżywania przyjemności

Wystąpienie jednego z nich lub wszystkich trzech naraz dość wyraźnie, może świadczyć o depresji u dziecka.

Wśród dzieci i młodzieży depresja może objawiać się dość nietypowo.
U młodszych dzieci często występują bóle brzucha, wymioty, biegunki, bóle głowy, nocne moczenia a nawet omdlenia. W przypadku nastolatków objawami depresji może być: nieprzestrzeganie zasad, bunt wobec rodziców i szkoły, agresywne i autoagresywne zachowanie.

Szczególną czujność powinniśmy zachować, gdy dziecko:

  • ma problemy ze snem i jedzeniem,
  • wyraża zainteresowanie tematyką śmierci i umierania,
  • zaniedbuje swój wygląd,
  • mówi wprost o chęci odebrania sobie życia,
  • porządkuje swoje sprawy i zaczyna rozdawać swoje rzeczy,
  • gromadzi środki, które mogą posłużyć mu do odebrania sobie życia (żyletki, sznur, tabletki)

 

JAK POMYŚLĘ, TAK ZROBIĘ

JAK POMYŚLĘ, TAK ZROBIĘ

Marek trenuje strzały do bramki i cały czas pudłuje, a za chwilę ma ważny mecz. Boi się, że przez niego przegra jego drużyna, koledzy będą mieli pretensje, a dziewczyny go wyśmieją

MIŁOŚĆ CZY CHCIWOŚĆ?

MIŁOŚĆ CZY CHCIWOŚĆ?

„Miłość czy chciwość” to pełne humoru opowiadanie o dwóch chłopcach bliźniakach, którym codzienne życie dostarcza wielu przygód i wrażeń.

SEKRETY MICHAŁA – Czasem pozory mylą

SEKRETY MICHAŁA – Czasem pozory mylą

Sekrety MichałaTo książka o chłopcu, który został dręczycielem, a był to sposób na radzenie sobie z lękiem i problemami w domu. Ostatecznie rodzice i nauczyciele pomogli mu wyswobodzić się z tej niszczącej roli.

Jak łatwo źle ocenić człowieka… także tego małego, wystraszonego zmianami, które nagle pojawiły się w jego życiu. Mały bohater, mimo ogromnego lęku, o nic nie pyta rodziców, bo stara się ich chronić, nie chcąc poruszać trudnych tematów. Z drugiej strony rodzice chronią dziecko, nie wprowadzając go w problemy. To książka o chłopcu, jego sekretnym przyjacielu i łańcuchu pomyłek, które jednak znajdują szczęśliwe rozwiązanie. Nawet z sytuacji, które wydają się tak zaplątane, że nie wiadomo jak z nich wybrnąć, można znaleźć dobre wyjście, jeśli dorośli pomogą. A przede wszystkim wtedy, kiedy o trudnych sprawach wszyscy otwarcie rozmawiają. Z tej książki dziecko nauczy się, kiedy sekrety są dobre i trzeba ich dotrzymywać, a kiedy należy mówić i pytać.

PO CO SIĘ ZŁOŚCIĆ?

PO CO SIĘ ZŁOŚCIĆ?

Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i skierowanego do dzieci króciutkiego wykładu o zasadach prawidłowej komunikacji oraz omówienia zjawiska złości.

DOBRE I ZŁE SEKRETY

DOBRE I ZŁE SEKRETY

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić czy nie?

CZY MOGĘ POGŁASKAĆ PSA?

CZY MOGĘ POGŁASKAĆ PSA?

 

 

CZy mogę pogłaskać psa?

FRAGMENT KSIĄŻKI

Instruktażowa książeczka pomoże dzieciom i ich rodzicom ustalić zasady bezpiecznego zachowania wobec zwierząt. Nauczy też małych czytelników rozpoznać w psach czujące istoty, czasem wystraszone, złe i agresywne, a czasem przyjazne.

Przesłaniem tej książki jest zasada: sprawdź, zanim zaufasz. Dziecko uczy się ograniczonego zaufania do obcego: nie zbliżaj się, dopóki nie sprawdzisz, że możesz. Uwagi dla rodziców pozwolą jak najpełniej wykorzystać rozmowę z dzieckiem na powyższy temat.

Z tej książeczki dziecko się nauczy, że pies może nie lubić głaskania z różnych powodów, np. jest chory, ma złe doświadczenia lub boi się dzieci.

Dziecko uczy się zasady: “Zanim pogłaszczesz psa, najpierw sprawdź, czy możesz mu zaufać.” Zapytaj właściciela, on wie, czy jego pies lubi dzieci i głaskanie. Jeśli pozwoli, pogłaszcz spokojnie, powoli, nie wystrasz zwierzęcia. Dzięki tej książeczce dziecko od najmłodszych lat uczy się szanować w psie żywą istotę i liczyć z jej potrzebami. Zarazem poznaje konieczną dla zachowania bezpieczeństwa zasadę:

POZNAJ, ZANIM ZAUFASZ.

Ta zasada dotyczy także świata ludzi… Przy okazji czytania książeczki, warto z dzieckiem poruszyć ten temat.

Seria: Bezpieczne dziecko

Książka bierze udział w kampanii JA CZYTAM!

JA CZYTAM! to kampania społeczna, której celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży przez organizację w szkołach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych. Kampania promuje najwybitniejsze pozycje polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Patronem honorowym JA CZYTAM! jest Minister Edukacji Narodowej.

 

 

RECENZJE

Jest to krótka, pouczająca książeczka z serii “Bezpieczne dziecko. Poznaj zanim zaufasz”, która pomoże dzieciom nauczyć się zachowania wobec obcych psów. – Książeczki synka i córeczki

Przedstawiam pożyteczną książkę autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej, tłumaczącą jak postępować z obcymi psami. Jest to dobry sposób na wyjaśnienie tej kwestii dzieciom, bez wzbudzania w nich lęku przed zwierzętami. – Dobre dla dziecka

Wszyscy doskonale znamy wiele przypadków zasłyszanych w telewizji czy radiu, gdy dziecko, czy osoba dorosła zostały pogryzione przez psa. Ja zawsze mam w takich sytuacjach problem, bo nie wiem, czy żal mi tego zwierzęcia, czy człowieka. – W Roli Mamy

Bardzo interesująca, kolorowa książeczka dla przedszkolaków z serii „BEZPIECZNE DZIECKO poznaj, zanim zaufasz”. 
Jak obrazowo przekonać dziecko, że nie każdy napotkany po drodze pies chce być głaskany? Jak wytłumaczyć, że czworonogi czują, cierpią i nie zawsze są w humorze odpowiednim do zabaw? Jak wpoić dziecku zasadę „ poznaj- zanim zaufasz” ?
Pomoże Wam w tym ta świetna książeczka, która idealnie trafia do dzieci. Najmłodsi czytelnicy potem już sami po nią sięgają i za każdym razem cieszą się, gdy znają poprawną odpowiedź na podchwytliwe pytanie: „Którego psa możesz pogłaskać?”
Polecamy! Pozycja ta jest wsparciem dla rodziców w przekazywaniu ważnych wartości w relacjach DZIECKO-PIES. – Fundacja JAK PIES Z KOTEM