Tag: sekrety

SEKRETY MAŁE I DUŻE W STREFIE PRYWATNEJ.

SEKRETY MAŁE I DUŻE W STREFIE PRYWATNEJ.

Świat jest pełen tajemnic i sekretów. Jedne są miłe, inne prywatne, a jeszcze inne niebezpieczne, które bardzo obciążają człowieka. Co wtedy? Zwierzyć się ze swojej tajemnicy? A może skrzętnie ukrywać ją aby nie ujrzała światła dziennego?

TAJEMNICE POD LUPĄ – ZAPOWIEDŹ KSIĄŻKI

TAJEMNICE POD LUPĄ – ZAPOWIEDŹ KSIĄŻKI

Już niedługo ukaże się moja najnowsza książka o młodzieży i dla młodzieży, ale nie tylko. O czym jest i dlaczego warto po nią sięgnąć dowiecie się po obejrzeniu krótkiej zapowiedzi. Zapraszam

„Książka pomocą w rozwiązywaniu problemów dzieci i młodzieży”

Pod takim tytułem odbyło się spotkanie w Ośrodku Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku.

Wykład/warsztat dotyczył i dzieci i dorosłych, bo przecież rodzice i wychowawcy przekazują młodszym własny stosunek do ważnych spraw. Dlatego takie istotne jest, aby znaleźli czas na przemyślenie

tego, co sądzą na dane tematy, jakie emocje one w nich budzą i znaleźli w sobie spokój z poczuciem, że wiedzą lub będą na czas wiedzieć, co trzeba, i poradzą sobie w każdych okolicznościach. Mówiłam o poczuciu własnej wartości, niezależności od opinii innych, czym jest reputacja i jak sami ocenimy innych. Na jakiej podstawie?

Poruszyłam również temat przyjaźni.
– Czym jest?
– Jak ją pielęgnować?
– Jakie cechy uważamy za najważniejsze u przyjaciela?
– Jak przeprowadzić zajęcia z dziećmi, przy pomocy opracowanych materiałów, by same stworzyły wizerunek przyjaciela i wybrały cechy, które go charakteryzują szczególnie w aspekcie dobrych i budujących versus złych niszczących zachowań.

Sporo czasu poświęciłam na dogłębne zrozumienie złości jako objawu bezradności i obrony przed tym przerażającym uczuciem. Jak ją opanować oraz jak rozpoznać sytuacje, kiedy naprawdę jest potrzebna, a kiedy niepotrzebnie popadamy w irytację.

Sprawa sekretów u dzieci – jakie dźwigają, a o nich nie mówią. Większość dotyczy rodzinnych tabu, ale są też takie, których ujawnienie mogłoby się wiązać ze wstydem, ośmieszeniem, dokuczaniem czy odrzuceniem. Właśnie te sekrety stanowią często wielki ciężar. Dziecko potrzebuje wówczas pomocy a jej nie tylko nie otrzymuje, ale często jego zachowania wołające o pomoc są źle interpretowane.

I wreszcie – temat dyskrecji, przyrzeczenia dotrzymania tajemnicy, które w pewnych okolicznościach stają się problemem. Kiedy sekret wiąże się z krzywdą lub przestępstwem. Co robić? Wspólnie staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na to pytanie oraz czy: ujawniać sekrety, jakich okolicznościach, komu, czy brać na siebie tajemnice i co z niemożnością dotrzymania dyskrecji?