NIE PODDAWAJ SIĘ!

nie poddawaj się

Książka opowiada o najeździe króla Szwedów na Polskę w 1655 roku i jest pełna ciekawostek dotyczących tego okresu, często mało znanych, jak historia tyszowieckich świec, szwedzkiego stołu czy perypetii polskiego króla Jana Kazimierza i jego małżonki. Jednak główne przesłanie tej opowieści jest kierowane do młodzieży i brzmi:

NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ! NIE MA SYTUACJI BEZ WYJŚCIA.

Wiek młodzieńczy jest piękny, a zarazem trudny, pełen wzlotów i upadków. Z jednej strony to czas radości i intensywnych przeżyć, z drugiej podejmowania życiowych decyzji.  Na co mnie stać?  Kim chcę być? Jakie mam perspektywy i co jest dla mnie najważniejsze? Budzą się aspiracje, a zarazem krytyczny osąd siebie i otoczenia. Kiedy skumulują się konflikty w domu, zawiedzione przyjaźnie lub miłości, a do tego niepowodzenia w nauce, sytuacja może wydać się tragiczna. Co robić?

Historia opisana w książce zachęca, by na całe życie uwierzyć, że nie ma sytuacji bez wyjścia!
Nie wolno się poddawać w niesprzyjających okolicznościach, trzeba ufać własnej sile, działać z uporem i konsekwencją, a zarazem uważnie się rozglądać, bo pomoc czasem cicho puka i nadchodzi z najmniej oczekiwanej strony.
O swoich przekonaniach i wartościach człowiek najwięcej uczy się podczas gorących dyskusji. Do nich zachęca ta książka opisując różne motywacje i zachowania władców, dowódców, mieszkańców i żołnierzy. Wciąż aktualne, mogą doprowadzić do zaskakujących wniosków…

Tekst, prócz pięknych ilustracji, wzbogacają ramki zawierające ciekawe informacje (niebieskie) oraz wskazówki psychologiczne wyjaśniające motywy ludzkiego zachowania (różowe).
Na końcu książki zamieszczono dodatek ”Słowo do rodziców, wychowawców i nauczycieli”.

Przeczytaj recenzję:

Pobierz fragment: Nie poddawaj się!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.